admin Brak komentarzy

W dniu 12.03.2014 nastąpiło uroczyste otwarcie inwestycji w Zakładach Azotowych Kędzierzyn, w której do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o technologię gazowych silników tłokowych, wykorzystuje się odpadowe gazy wodorowe.

3 gazowe zespoły prądotwórcze o łącznej mocy elektrycznej 1 MW, pracujące w układzie trigeneracji zostały przy współpracy z Politechniką Krakowską, zaprojektowane oraz wyprodukowane na zlecenie firmy Skotan S.A. do Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Dostarczone gazowe agregaty kogeneracyjne oparte o standardowe silniki zostały zmodyfikowane tak aby było możliwe zastosowanie w nich paliwa jakim jest wodór odpadowy pochodzący z procesów produkcji chemicznej. Innowacyjne rozwiązanie zastosowane w wykonanych przez naszą firmę zespołach kogeneracyjnych umożliwia wykorzystanie paliw takich jak postprocesowe gazy wodorowe do produkcji energii, postrzeganych do tej pory jako problematyczny odpad. Zastosowane rozwiązania umożliwiają także zasilanie silników gazem koksowniczym.
Uzyskane rezultaty są efektem synergii powstałej ze współpracy przemysłu z nauką, będącej podstawą innowacyjności.

Więcej o całej inwestycji pisało wiele portali branżowych min:
http://energetyka.wnp.pl/w-kedzierzynskich-zakladach-grupy-azoty-ruszyla-unikalna-instalacja,220587_1_0_0.html
http://zak.grupaazoty.com/index.php?lang=pl&p=wydarzenia&c=10&s=482
http://www.cire.pl/item,90319,1,0,0,0,0,0,zak-wykorzystuje-gaz-odpadowy-do-produkcji-energii.html
http://www.plastech.pl/wiadomosci/Azoty-zamienia-gazy-odpadowe-w-energie,n8421
http://www.lokalna24.pl/news/?act=one&from=_portal_news&kind=biznes&id=9950

Rozwiązanie to zostało w ubiegłym roku docenione przez kapitułę sądu konkursowego Złoty Medal MTP POLEKO 2013 o czym pisaliśmy jesienią.
https://www.horus-energia.pl/hed/aktualnosci/6144,POLEKO-nagrody.html