Agregaty, jednostki kogeneracyjne – jak działają?
Od wielu lat zapotrzebowanie na energię cieplną pokrywane jest przy pomocy konwencjonalnych źródeł grzewczych, takich jak kotły na paliwo stałe czy gazowe kondensacyjne. Jednak wzrost kosztów ogrzewania i energii elektrycznej, a także zaostrzenie wymagań prawnych spowodowały konieczność wdrożenia systemów przyjaznych środowisku, a przy tym energooszczędnych. Jednym z coraz chętniej stosowanych rozwiązań jest kogeneracja, która polega na wspólnym wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej w jednym procesie technologicznym.
Jest to metoda zaliczana do najbardziej ekologicznych i ekonomicznie uzasadnionych. Dlaczego? Ciepło wraz z energią elektryczną powstają w miejscu swojego wykorzystania. Dzięki temu koszty wytworzenia można pomniejszyć o straty związane z koniecznością przesyłu mediów na znaczne odległości. Uważa się, że technologia ta jest przyszłością energetyki w Polsce.
Jak działa agregat kogeneracyjny?
Jednoczesna produkcja energii cieplnej i elektrycznej jest efektywnym sposobem na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Kogeneracja wykorzystuje szereg zaawansowanych urządzeń, które pozwalają uzyskać imponującą efektywność energetyczną i finansową. Jednym z nich jest agregat przydatny do zasilania miejsc, które posiadają słabo rozwiniętą sieć energetyczną lub potrzebują więcej mocy dla rozwoju biznesu niż istniejąca infrastruktura jest gotowa dostarczyć. Może pracować na gaz ziemny dostarczany z lokalnego rurociągu lub skroplony gaz ziemny LNG, przewożony cysternami i poddawany regazyfikacji.
Ciepło, które powstaje podczas pracy agregatu, nie jest odprowadzane do atmosfery za pomocą chłodnic. Marnowanie tak dużej energii jest po prostu ekonomicznie nieopłacalne. Zamiast tego wykorzystuje się technologię kogeneracji do zapewnienia okolicznym mieszkańcom lub zakładowi produkcyjnemu możliwości ogrzewania oraz dostępu do ciepłej wody użytkowej. Co ważne, odbiorcy nie muszą palić węglem lub gazem we własnych kotłach, dzięki czemu zmniejsza się emisja dwutlenku węgla na danym obszarze.
Co to jest CHP?
CHP – Combined Heat and Power – to kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej. Stanowi sprawdzony sposobów na efektywne wykorzystanie danego paliwa i minimalizowanie kosztów wytwarzania energii końcowej. Przyczynia się do redukcji gazów cieplarnianych oraz pozwala odbiorcom zagospodarować do nawet 90% energii zawartej w paliwie, co jest imponującym wynikiem w porównaniu z tradycyjną eksploatacją. Kogeneracja gazowa zapewnia wymierne korzyści finansowe.
W technologii kogeneracji zwykle wykorzystuje się gaz ziemny, koksowniczy, kopalniany lub biogaz. Jednostka napędowa, np. silnik napędza generator, a przy okazji wytwarza ciepło, które następnie spożytkowane zostaje w celach technologicznych lub w inny użytkowy sposób. W ten sposób powstają znaczne oszczędności, ponieważ firma nie musi już inwestować środków w dodatkową energię np. służącą do podgrzewania wody.
Nowoczesne układy CHP charakteryzują się kompaktowym rozmiarem oraz lepszą wydajnością pracy. Moc kształtuje się w przedziale od kilku kilowatów do nawet kilkudziesięciu megawatów. Jest to opłacalna alternatywa dla zakładów, które mają wysoki popyt na gorącą wodę. Elektrownia kogeneracyjna pracuje sprawniej, bez niepotrzebnych przeciążeń.
Dlaczego warto zainwestować w zespoły kogeneracyjne?
Zespół kogeneracyjny to połączenie modułu prądotwórczego oraz odzysku ciepła. Instalacja takiego systemu może nie tylko zmniejszyć ślad węglowy, ale także zapewnić korzyści dla lokalnej społeczności w postaci niezawodnych dostaw energii elektrycznej, oszczędności środków finansowych oraz większego bezpieczeństwa energetycznego. Nośnikiem odzyskanego ciepła może być gorąca woda lub powietrze, olej termalny bądź para wodna nasycona.
Układ kogeneracyjny można z powodzeniem zainstalować w obiektach sportowych, szpitalach, ciepłowniach, szklarniach a także w zakładach przemysłu spożywczego, odzieżowego i chemicznego. Szerokie zastosowanie to jednak nie jedyna korzyść związana z technologią CHP. Warto również wspomnieć, że tego typu systemy pozwalają odbiorcom obniżyć rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie i chłodzenie. Co więcej, dzięki zastosowaniu gazu naturalnego do wytwarzania energii elektrycznej, jak również ciepła odpadowego zmniejsza się wydzielanie dwutlenku węgla.