Zespoły kogeneracyjne
Zespół kogeneracyjny powstaje z rozbudowania zespołu prądotwórczego o moduł odzysku ciepła. Zakres mocy oferowanych zespołów kogeneracyjnych: ~ 30 kWe i ~ 50 kWt do 2,5 MWe i 2,5 MWt. Kompletne systemy mogą liczyć do 32 jednostek kogeneracyjnych pracujących na jedną sieć elektryczną oraz jeden kolektor gorącej wody.
PALIWO
- gaz ziemny
- biogaz rolniczy, składowiskowy i oczyszczalniany
- gaz odpadowy
- olej napędowy
- olej roślinny
Nośnikiem odzyskanego ciepła może być:
- gorąca woda
- para wodna nasycona
- gorące powietrze
- olej termalny
Całkowity czas eksploatacji układu wynosi do 120 000 godzin.
Wysokość jednostkowych nakładów inwestycyjnych zależy przede wszystkim od mocy układu, jak również od składu i czystości paliwa oraz od sposobów przekazywania mocy ciepłowniczej.
Możliwe zastosowania układu Kogeneracyjnego: wszędzie tam gdzie występuje jednoczesne zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną.
Do potencjalnych miejsc zainstalowania układu kogeneracyjnego między innymi można zaliczyć:
- obiekty sportowe
- szpitale
- zakłady przemysłu spożywczego
- zakłady przemysłu odzieżowego
- zakłady przemysłu chemicznego
- szklarnie
- browary
- nowoczesne oczyszczalnie ścieków
- ciepłownie i elektrociepłownie osiedlowe i przemysłowe
- biogazownie
KOGENERACJA (układ CHP – Combined Heat and Power)
polega na jednoczesnym wytwarzaniu prądu elektrycznego i ciepła. Nasza firma proponuje układy zasilane gazami palnymi bądź olejem napędowym, roślinnym, tłuszczem zwierzęcym.
Głównymi elementami składowymi naszych instalacji energetycznych są: silnik spalinowy iskrowy lub Diesla, generator prądu, system wymienników ciepła oraz układ automatycznej regulacji i sterowania.
Zalety układu CHP
Silniki spalinowe, na bazie których budujemy nasze instalacje, w stosunku do innych maszyn napędowych takich jak turbiny gazowe czy turbiny parowe, charakteryzują się wyższą o kilka punktów procentowych sprawnością przetwarzania energii zawartej w paliwie na energię mechaniczną. Dalej w prądnicy energia mechaniczna przetwarza na jest na energię elektryczną. Dla przykładu, silnik spalinowy ma sprawność od 37% do ponad 43%, natomiast sprawność turbin gazowych rzadko przekracza 35%.
Moc znamionowa silnika spalinowego w porównaniu do turbiny gazowej jest zdecydowanie mniej zmienna wraz ze wzrostem temperatury otoczenia.
Duża elastyczność pracy, tzn. nasze układy mogą pracować przy zmiennym obciążeniu w granicach od 60 do 100%, przy spadku sprawności elektrycznej tylko rzędu 1 do 2 punktów procentowych.
Należy podkreślić, iż ciepło dostarczane przez nasze układy jest „darmowe”. Oznacza to, że aby otrzymać żądaną ilość energii elektrycznej należy dostarczyć do silnika określoną ilość paliwa. Ciepło w silniku wydzielane jest niezależnie od tego czy jest odbierane i wykorzystywane czy też jest odprowadzane do otoczenia i rozpraszane.
Dla przykładu, w normalnych warunkach silnik produkując 100 kW mocy mechanicznej na kole zamachowym, wytwarza również około 150 kW mocy cieplnej, z czego około 130 kW można wykorzystać. Nasze układy pozwalają odebrać wytworzone ciepło i wykorzystać je, nie powodując w żaden sposób zwiększenia zużycia paliwa
POLIGENERACJA
Rozbudowa zespołów kogeneracyjnych o dodatkowe instalacje pozwala zoptymalizować wykorzystanie aplikacji opartej o moduł CHP. Stworzenie rozwiązań poligeneracyjnych pozwala lepiej dostosować nasze produkty do zróżnicowanych potrzeb klientów.
TRÓJGENERACJA Z SILNIKIEM TŁOKOWYM W CHŁODNICTWIE
Funkcja:
- wytwarzanie wody lodowej
Źródła energii:
- gorąca woda 82-140°C
- spaliny
Wydajność chłodnicza:
- od kilkudziesięciu kWch do kilku MWch
TRÓJGENERACJA Z SILNIKIEM TŁOKOWYM W SZKLARNI
Funkcja:
- wytwarzanie – odzyskiwanie CO2
- energii elektrycznej
- ciepła
Źródła CO2:
- spaliny
Wydajność urządzeń:
- od 200 kg CO2/h do 1000 kg CO2/h
WYSOKOTEMPERATUROWE UKŁADY ODZYSKU CIEPŁA
Funkcja:
- wytwarzanie ciepła wysokotemperaturowego
- nośnik ciepła – olej termalny lub para wodna
Źródła energii:
- spaliny
Wydajność urządzeń:
- od 200 kWt do 1000 kWt
W bardzo szerokim spektrum zastosowań dla zespołów kogeneracyjnych, pojawia się grupa klientów, która poza ciepłem i energią elektryczną potrzebuje jeszcze energii przenoszonej za pomocą innych nośników albo innych produktów. Media te można wytworzyć w trakcie pracy modułu CHP. Odpowiednio modyfikując lub rozbudowując zespół kogeneracyjny można poprawić stopień wykorzystania instalacji.
W naszej strefie klimatycznej zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania np. budynków występuje przez około pół roku. W pozostałym okresie potrzebna jest tylko ciepła woda użytkowa. Doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć konieczności rozpraszania ciepła powstającego w trakcie pracy zespołu do atmosfery, jest zastosowanie chłodziarek absorpcyjnych lub nowości na polskim rynku – chłodziarek ADsorpcyjnych. Za pomocą tych urządzeń, wykorzystując ciepło odbierane z pracującego zespołu kogeneracyjnego, można wytwarzać wodę lodową. Medium to może posłużyć do klimatyzowania pomieszczeń w budynkach biurowych, apartamentach lub obiektach użyteczności publicznej.
Dla klientów, którzy w procesach technologicznych potrzebują wyższych temperatur niż standardowe 90/70, możemy zmodernizować układ odzysku ciepła ze spalin tak, aby uzyskiwać parę wodną nasyconą suchą o temperaturze do 220°C lub olej termalny o temperaturze do 240°C.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość odzyskiwania oczyszczonego dwutlenku węgla za pomocą układu opartego o różnego typu katalizatory. Tak oczyszczone spaliny są wolne od tlenku węgla, związków siarki i innych toksycznych produktów, które mogą powstać w trakcie spalania gazu ziemnego. Uzyskujemy w ten sposób doskonałe źródło CO2, który to może być wykorzystywany w różnych procesach technologicznych m.in. jako czynnik podnoszący plonowanie w szklarni lub dwutlenek węgla do nasycania wód mineralnych lub napojów gazowanych.