sunrise Brak komentarzy

Układy CHP bardzo dobrze sprawdzają się w różnorodnych zastosowaniach, a wielkopowierzchniowe szklarnie z całą pewnością są jednym z nich. Jednostki kogeneracyjne nie tylko jednocześnie zapewniają energię cieplną oraz elektryczną bez uzależniania się od dostaw pochodzących z sieci energetycznej – w przypadku tego typu obiektów również uboczne produkty spalania mogą zostać wykorzystane w efektywny sposób.

Wydajne zasilanie szklarni

Światło i ciepło to czynniki niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. W przypadku wykorzystania jednostek kogeneracyjnych w szklarniach mamy do czynienia z ograniczeniem kosztów, związanym z tym, że i energia cieplna, i elektryczna pochodzą z tego samego źródła. Wydajność takiego rozwiązania zwiększona jest też przez możliwość przechowywania energii cieplnej – przykładowo, ogrzaną wodę wykorzystać można w późniejszym czasie, zapewniając sobie ciągłość dostawy.

Ekologiczne wykorzystanie dwutlenku węgla

Jednostki kogeneracyjne zapewnia nie tylko ciepło i energię elektryczną do ogrzania i oświetlenia upraw. Również produkt uboczny, powstający w procesie spalania gazu, jakim jest dwutlenek węgla, może zostać oczyszczony w katalizatorze i wykorzystany jako swego rodzaju nawóz do uprawianych roślin. Zwiększenie stężenia dwutlenku węgla, powyżej ilości znajdującej się normalnie w powietrzu, wspiera wzrost roślin, które w procesie fotosyntezy przetwarzają go na materię organiczną. Potrafi to w zauważalnym stopniu zwiększyć wydajność produkcyjną szklarni.

Pozostałe zalety

Dodatkową korzyścią z zasilania szklarni jednostką kogeneracyjną, stojącą niejako “obok” uprawy roślin, jest również możliwość otrzymania zysków z oddawania nadwyżki energii do lokalnej sieci energetycznej. Inną, praktyczna zaletą jest również zabudowa efektywnego źródła energii cieplnej i elektrycznej w jednym miejscu – jest to zatem dobre rozwiązanie pod względem zabudowy powierzchni.

Zachęcamy do zapoznania się z jedną z naszych ostatnich realizacji tego typu. Zespół kogeneracyjny z silnikiem MTU serii 4000 o mocy 1,7 MWe zasila uprawę warzyw.

https://www.linkedin.com/posts/horus-energia-sp-z-o-o_kolejna-jednostka-kogeneracyjna-w%C5%82a%C5%9Bnie-zasili%C5%82a-activity-6738258436582117376-kw_2