admin Brak komentarzy

W pierwszym kwartale 2020 roku zakończyliśmy instalację zespołu kogeneracyjnego o mocy 999kWe na terenie Gospodarstawa Ogrodniczego zajmującego się uprawą pomidorów w szklarniach.

Agregat zainstalowano w budynku przylegającym do szklarni, wybudowanym według naszych wytycznych. Instalacja zapewni ciepło do ogrzewania szklarni i energię elektryczną do zasilenia instalacji LED doświetlającej rośliny.

W instalacji przewidziano miejsce na doposażenie w przyszłości w SCR umożliwiający dodatkowe oczyszczenie spalin i odzysk dwutlenku węgla, którym można będzie wzbogacać atmosferę w szklarni dla intensyfikacji procesu fotosyntezy.

W polaczeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem na dużej powierzchni szklarni, buforem ciepła, instalacją doświetlania i dozowania CO2 – układy CHP doskonale wpisuję się we współpracę z nowoczesnymi obiektami szklarniowymi. Pozwalają również wyeliminować wysokoemisyjne i pylące kotły miałowe w sąsiedztwie upraw szklarniowych.

Przeszkodą dla takich instalacji nie jest nawet dostępność sieci gazowej – kogenerację można z powodzeniem zasilać z lokalnej instalacji LNG.