Realizacja – Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
Cel
Zgodnie z naszą przyszłością i misją walki z emisjami gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia powietrza, byliśmy w stanie przeprojektować i zmodernizować agregat należący do PSG Sp. z o.o., przekształcając go w agregat wielopaliwowy, umożliwiając wykorzystanie zarówno wodoru, jak i gazu ziemnego w stosunku 50/50. W rezultacie emisja gazów cieplarnianych została obniżona o połowę dzięki wdrożeniu wykorzystania wodoru, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych dla konsumenta, zapewnieniu elastyczności w zakresie paliwa, zmniejszeniu zależności od pojedynczego źródła energii i redundancji tego agregatu, dzięki czemu może on działać wydajniej i na więcej niż jednym paliwie.
System sterowania HE-ECU został zaprojektowany w celu zarządzania pracą silnika gazowego i dostosowania go do różnych rodzajów paliwa. Jego głównymi komponentami są:
- Moduł ECU
- Moduł pomiarowy
- Czujniki
- Siłowniki
Moduł ECU zarządza pracą silnika na podstawie pomiarów zebranych przez moduł pomiarowy. Steruje AFR (Air Fuel Ratio) i zapłonem na każdym cylindrze na podstawie ciśnień, temperatur, czujników spalania stukowego itp.
Wykonane testy
Jednostka, po wyposażeniu jej w system HE-ECU, została przetestowana w ośrodku testowym Horus-Energia .
Zgodnie z procedurą testową przeprowadzono następujące testy:
– praca przy pełnym obciążeniu na gazie ziemnym
– praca przy pełnym obciążeniu przy mieszance 50%H2 50%NG
– praca przy pełnym obciążeniu przy różnych mieszankach (50 do 0%H2)
– stopnie obciążenia na gazie ziemnym (30kW w jednym stopniu)
– Obciążenie stopniowe 50%H2 (30kW w jednym stopniu)
– Obciążenie stopniowe przy różnych mieszankach od 50 do 0% H2 (30 kW w jednym kroku)
Klient
Nasz klient Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. uwierzyło w nas w realizacji tego zadania przeprojektowania i modernizacji ich agregatów prądotwórczych. PSG będzie teraz cieszyć się korzyściami z używania i przyjmowania aplikacji wielopaliwowych poprzez zmniejszenie ich już niskiego śladu węglowego, stosowanie czystszych paliw, co przekłada się na wydłużenie czasu do przeglądu lub zaplanowanej konserwacji, a tym samym zmniejszenie kosztów operacyjnych, a także redundancję, która wiąże się z możliwością używania więcej niż jednego paliwa, co zapewnia, że agregat prądotwórczy może nadal działać, nawet gdy jedno z paliw jest niedostępne.
Wyniki
W wyniku modyfikacji agregat zyskał możliwość pracy na paliwie składającym się z gazu ziemnego i do 50% wodoru. Ta adaptacja rozszerzyła możliwości operacyjne agregatu bez negatywnego wpływu na jego moc znamionową lub parametry pracy.
Podsumowanie
Ten proces modernizacji potwierdza nasze zaangażowanie w bycie na czele wdrażania czystej energii i przyjmowanie obecnych trendów i nowych technologii w wysiłkach na rzecz walki ze zmianą klimatu i wdrażania tych technologii w życie poprzez wymyślanie nowych i czystszych metod wytwarzania energii potrzebnej naszym klientom we wszystkich warunkach operacyjnych zgodnie z wymaganiami naszych klientów. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z PSG i innymi klientami świadomymi czystej energii na całym świecie, aby przyjąć rozwiązanie czystej energii w dążeniu do ścieżki niskoemisyjnej i bardziej zielonego środowiska i ziemi!